Engelliler için Jeet Kune Do ve Tai Chi Chuan  Programı
Program özetle Uzakdoğu savunma ve sağlık sporlarını engellilerin hizmetine sunan bütüncül bir programdır.

Program Amaçları:
• Engellilerde güven hissi oluşturmak,
• Herkes kadar maruz kalabilecekleri taciz durumlarından gerçekçi ve etkili şekilde kurtulabilmelerini sağlamak,
• Farklı ve devamlı yeni şeyler öğrenip, kendilerini geliştirebilecekleri bir aktivite vermek,
• Saldırgan güdüleri sağlıklı ve tehlikesiz bir şekilde dışarı vurmalarını sağlamak,
• Fiziksel dezavantajlarının aslında avantaja dönüşebileceğini göstermek,

• Engelli türlerine göre değişmek kaydıyla özellikle omurga başta olmak üzere, vücutlarının kullanabilecekleri her bölümünü tam, etkili biçimde kuvvetlendirmek ve esnetmek,
• Çin’de binlerce yıldır uygulanan özel egzersizlerle, Akupunktur’da kullanılan vücut enerji kanallarını çalıştırmak,
• Uzakdoğu sporlarının içinde olan binlerce yıllık felsefeden bir takım şeyler çıkartmalarına ve karakterlerini bu şekilde geliştirmelerine yardımcı olmak,
• Onları eğlendirmek, zevkle çalışabilecekleri bir şeyler vermek


Program içeriği

Program şu etapta dört bölümden oluşuyor ve içerik engelli tipine göre değişebilecek esnekliğe sahip. Zaman içerisinde gelişebilecek yapıda tasarlandı. Gereklilik olursa müsabaka modülleri de eklenebilir.

1. Tai Chi ve Çin Yogası Bölümü: Çinlilerin binlerce yıldır sağlık ve kişisel gelişim amacı ile yaptığı çalışmalardan oluşan bölüm. Dövüş çalışması içermez. Tamamen meditasyona ve vücut enerjisinin geliştirilmesine yönelik estetik hareketlerden oluşur.

2. Karşılıklı Dövüş Çalışması: Engelli sporcular bu bölümde tehlikesiz biçimde, ellik gibi çalışma araçlarının desteğini de kullanarak karşılıklı olarak teknik çalışma yaparlar. Satranç benzeri kuvvet değil de zeka ve strateji kullanılarak yapılan çalışmalar son derece sportif ve eğlenceli olmasını yanı sıra felsefi manada çok öğreticidir.

3. Kendini Koruma: Bu kısım tamamen gerçek hayatta sağlam bir kişi tarafından başına gelebilecek saldırılara karşı kendilerini korumalarını sağlamaya yöneliktir. Yani son derece gerçekçi tekniklerle özürlüyü karşıdakinin insafına terketmeme mantığıyla düzenlenmiş bir programdır. Başının çaresine bakmasını öğrenmiş bir engelli arkadaşımızın güven hissinin artacağı kanısındayız.

4. Anti–Stress Programı: Engellilerde oluşabilecek fiziksel ve zihinsel gerginlikleri nefes ve kendi kendine masaj yoluyla son derece etkili bir biçimde ortadan kaldırmak amacıyla tasarlanmış bir bölümdür.

Konuyla ilgili güncel bilgileri takip etmek için Facebook sayfamıza üye olabilirsiniz;
http://www.facebook.com/group.php?gid=13355886951

1