Bruce Lee’nin kurduğu dövüş sanatı Jun Fan Kung Fu’dur. Jun Fan Lee, Bruce Lee’nin gerçek adıdır.  Bruce Lee de doğal olarak sistemine kendi adını vermiştir
Jeet Kune Do’nun temel sistemidir. Çoklu disipline sahip bir stildir. Değişik ekollerin en etkili bulduğu taraflarını kendi üstünde toplar. Sokak gerçekçiliği içinde en işe yarayan dövüş tekniklerini bir araya getirir.

Jun Fan Kung Fu şu gibi kısımlardan oluşur;

  Jun Fan Kick Boxing   (Savate & Muay Thai)
  Jun Fan Trapping   (Wing Chun & Mantis)
  Jun Fan Grapling   (Jiu Jitsu & Grapling)
  Jun Fan Locking   (Aikido & Chinna)

(Yanda parantez içindeki stiller, bu bölümlerin hangi kaynaklardan referans alındığına dair örnektir. )

Neden?
Çünkü bunlar kendi alanında en etkili tekniklere sahip sistemlerdir. Biraz daha açalım;
Diyelim ki tekme mesafesindeyken el tekniği yerine bacak tekniği bizim için avantaj sağlar. Uzak mesafede Savate ayakkabı kullanımı olduğu için tercih edilir.
Buradan biraz daha yaklaştığımızda Boks tarzı teknikler daha kullanışlı olur çünkü tekmeye göre daha hızlı olarak kombine saldırı ya da savunma yapabiliriz.

Daha kısa mesafeye gelindiğinde kollar temas halindeyse tercih edilen seçenek Wing Chun oluyor. Çünkü rakibi kontrol ederek, refleks olarak saldırı yada savunma yapmamızı sağlıyor.
Buradan içeride artık Jiujitsu ya da grappling avantaj sağlar. Burada bir JKD'ci yere düşmeye çalışmaz. Aksine ayakta kalmaya çalışır çünkü ortamda birden fazla kişi varsa yerde güreş halinde olmak çok tehlikeli olabilir. Ama yere düşmeyeceksiniz diye bir şey yok.

Düştüğünüzde Grappling disiplinleri hem rakibe karşı yerde etkili olmak hem de yerden çabuk kalkabilmek için harika bir disiplindir.
Sadece tekme ya da sadece yumruk çalışılan sanatlarda tek yönde hakimiyet kurabiliriz. Fakat bunların birleşimi olan bir stil bizce daha iyidir. Çünkü her türlü mesafe yada durumda kendimizi korumak zorunda kalabiliriz.
Jeet Kune Do’yu anlamak için müsabaka sistemleri ile Jun Fan JKD arasındaki farkı ayırt edebilmemiz gerekir.
Müsabaka sistemleri hangi isim altında olursa olsun kendi kuralları altında çalışmalar uygularlar. Jun Fan ise savunma gerçekçiliği mantığına göre tasarlanır.
Örneğin JKD’nin müsabakasının olabilmesi için sokak ortamını müsabakaya taşımanız gerekir.
Yani sopalı, bıçaklı, haber vermeden saldırılan, ikiye üç kişiye karşı tek kişi savunma yapılan, her şeyi bırakıp kaçma imkanı (hatta gerekliliği) olan bir müsabaka ortamı kurmanız gerek. Hem de en büyük başarı bu müsabakaya hiç girmemek iken. Birde bunu yapmak için saçma sapan olmayan bir sebebiniz olmak zorunda. İmkansıza çok yakın bir şey bu !
Lütfen burada JKD uygulayıcısı sportif stil çalışanı yener gibi bir şey kesinlikle anlaşılmasın. ASLA öyle bir şey yoktur. Sadece Jun Fan Kung Fu’nun öncelikleri farklıdır, sportif olanın ki farklı. 

Peki Jun Fan JKD bize ne sağlar ? Tıklayın ?